Двотаврова балка IPE з індексом “А”, що означає “полегшена” – досить новий і невідомий широкому колу покупців, продукт …

IPE240A EurometalАналізуючи наші поставки європейських двотаврів в Україну, ми побачили, що балка IPE A займає в загальному обсязі продажів не більше 1-2% і пов’язано це не з поганими характеристиками балки, а в абсолютній більшості випадків із тим, що замовники не знають про існування полегшеної версії балок IPE. А навіть якщо замовник знає, то в проекті вже передбачена стандартна українська двотаврова балка або звичайна балка IPE, і заміна передбаченого проектом металопрокату вимагає часу і коштів на перепроектування та повторне погодження.

Даною статтею ми хочемо донести до потенційних замовників вигоду, яку вони можуть отримати, купуючи замість стандартної балки IPE її полегшений варіант IPE A. Ця інформація буде корисна також проектним організаціям, які можуть розглянути застосування такої балки вже на етапі проектування, що дозволить в подальшому їх замовникам заощадити кошти під час закупівлі металопрокату.

IPE240Отже, давайте для початку розберемося в яких випадках в Україні купують європейські двотаври IPE, оскільки від цього безпосередньо залежить логіка використання полегшеної балки IPE A. В більшості випадків, двотаври IPE купують в якості заміни українських двотаврових балок згідно ГОСТ і ДСТУ, наприклад, замість балок №18, №22, №24 і т.д. Такі ситуації виникають тому, що хоч ці балки і виробляються в Україні, але дуже часто бувають перебої з їх наявністю на складах, так як прокат відбувається досить нерегулярно і не завжди передбачувано. А оскільки застосування гарячекатаних нормальних двотаврів досить поширене в українських будівельних проектах, попит на балки, нехай і не величезний, але регулярний. Виходом із даної ситуації якраз і є покупка близьких за своїми характеристиками європейських двотаврових балок серії IPE. Але тут є один важливий момент – європейські двотаврові балки IPE важчі наших українських аналогів, замінити які вони покликані.

Розглянемо приклад з дуже популярною двотаврової балкою № 24 і її європейською “сестрою” – IPE 240.

ДВОТАВРОВА БАЛКА №24

Балка 24

Площа поперечного перерізу 34.8 см2
Вага 1 м 27.3 кг
Ix, момент інерції 3460 см4
Wx, момент опору 289 см3
ix, радіус інерції 9.97 см
Sx, статичний момент напівсічення 163 см3
Iy, момент інерції 198 см4
Wy, момент опору 34.5 см3
iy, радіус інерції 2.37 см

ДВОТАВРОВА БАЛКА IPE240

ipe240_eurometal

Ширина, b (мм) 120
Висота, h (мм) 240
Товщина стінки, s (мм) 6,2
Товщина полки, t (мм) 9,8
Радіус внутрішнього заокруглення, r1 (мм) 15
Площа перерізу, A (см2) 39,1
Вага 1 м (кг) 30,7

 

І ось тут починається найцікавіше! Зверніть увагу на вагу 1 м.п. цих балок – балка IPE важить на 12,5% більше ніж балка №24. Це пов’язано з тим, що товщина полиць і стінки трохи більша у європейського двутавра. Таким чином виходить, що або замовник або виробник металоконструкцій переплачують за ці балки.

Скажемо навіть більше з досвіду – є такі клієнти, які на етапі покупки не розуміють, що отримають менше погонних метрів балки, так як впевнені, що балка IPE – це повний аналог нашого двотавру згідно ГОСТ.

А тепер давайте розглянемо на тому ж прикладі характеристики полегшеного двотавру IPE A.

ДВОТАВРОВА БАЛКА IPE240А
ipe240_eurometal

Ширина, b (мм) 120
Висота, h (мм) 237
Товщина стінки, s (мм) 5,2
Товщина полки, t (мм) 8,3
Радіус внутрішнього заокруглення, r1 (мм) 15
Площа перерізу, A (см2) 33,3
Вага 1 м (кг) 26,2

І тепер порівняйте – вага полегшеної “європейки” на 4% менша, ніж “оригінальної” балки №24 і на 17% менша ваги звичайної IPE.

У той же час площа поперечного перерізу – параметр, який безпосередньо впливає на фізико-механічні властивості балки, всього на 4,5% менша від української балки, що дозволяє без проблем робити заміну в 99,9% випадків без будь-якої шкоди несучим характеристиками конструкції.

Таким чином, якщо врахувати даний момент, покупка полегшеної двотаврової балки IPE A європейського виробництва – найвигідніший варіант заміни української двотаврової балки. Навіть у порівнянні з двотаврами IPE турецького виробництва, які традиційно дешевші європейських, цей варіант значно виграє.

ПРИКЛАД:

Вартість 1 тонни турецького двотавру IPE240 – 19 000 грн. за тонну з ПДВ
Вартість 1 тонни європейського двотавру IPE240A – 21 500 грн. за тонну з ПДВ

Але різниця у вазі становить 17%, що в результаті дає ціну в перерахунку на погонні метри – 17 850 грн. за тонну європейського двотавру!!!*
*ціни вказані за станом на 15 липня 2020 року. Але, незалежно від рівня цін в поточний період, співвідношення вартості зберігається завжди.

Сподіваємося, що дана інформація буде корисна як потенційним замовникам будівництва так і проектним організаціям, які зможуть зменшити металоємність проекту, застосувавши полегшені європейські двотаври. Також будемо раді, якщо заводи металоконструкцій, які зіткнулися з проблемою покупки українських двотаврів, зможуть зробити заміну на європейський металопрокат без фінансових втрат.

Звичайно, в даній статті ми широко торкнулися тільки однієї сторони використання європейських двотаврових балок з нормальними поличками, але ж є і ситуації, коли застосування полегшених балок не допускається через те, що навантаження розраховані саме для звичайних двотаврів IPE. Це насамперед стосується європейських проектів, що реалізуються в Україні, в яких конструкторами із самого початку закладена в розрахунках несучої здатності саме балка IPE, а не український двотавр згідно ГОСТ.

IPE240 Балка 24

Ще одним дуже поширеним випадком, коли заміна українських двотаврів на європейські є єдиним виходом – необхідність закупівлі балок зі сталі 09Г2С. Хоча, теоретично, такі двотаврові балки випускаються нашими металургами, ті, хто стикався з необхідністю їх покупки, знає, що знайти такі балки українського виробництва просто фізично неможливо. У той же час, балки IPE зі сталі S355J2, доступні для замовлення без будь-яких проблем і обмежень – термін поставки таких балок, наприклад, у нашій компанії, становить від 3 до 5 календарних днів… Більш того, дані балки також доступні різної довжини – від 9 до 24 метрів.

Крім того, полегшеними серії “A” бувають і широкополочні двотаври HEA, але вони не знайшли широкого поширення на українському ринку металопрокату, оскільки українська металургія в принципі не виробляє широкополочних двотаврів і відповідно варіантів заміни на європейський металопрокат в даному випадку просто немає.

Якщо Вам потрібна додаткова консультація щодо техніко-економічного обґрунтування заміни українського металопрокату на європейський – звертайтеся в нашу компанію будь-яким зручним способом і ми відповімо на всі Ваші запитання.

А також додаткову інформацію щодо європейських балок, як широкополичних так і нормальних, Ви можете знайти у відповідному розділі нашого сайту.

Нагадуємо, що компанія Єврометал також займається поставками російських колонних, нормальних і широкополичних двотаврів серії “К”, “Ш”, “Б”. Ознайомитися з інформацією про дані продукти Ви також можете у нас на сайті.