Як правильно купити широкополочні двотаври К, Ш, Б

Двотаврові балки типу К, Ш, Б виготовлялися до останнього часу згідно ГОСТ 26020-83 или СТО АСЧМ 20-93. До сьогоднішнього дня в технічній документації можна зустріти посилання на дані нормативні документи. Однак, з 01 травня 2018 року набув чинності ГОСТ Р 57837-2017 «Двотаври сталеві гарячекатані з паралельними гранями полок. Технічні умови», у зв’язку із чим припинив дію СТО АСЧМ 20-93 «Прокат сталевий сортовий фасонного профілю. Двотаври гарячекатані з паралельними гранями полок. Технічні умови»».
Сортамент нового стандарту ГОСТ Р 57837-2017 включає всі профілерозміри, які раніше виготовлялись по СТО АСЧМ 20-93. При цьому номінальні розміри профілів і вимоги до їх граничних відхилень, номінальні площа поперечного перерізу і маса, а також довідкові величини і умовні позначення профілів (номер профілю) в сортаменті ГОСТ Р 57837-2017 абсолютно ідентичні тим, які були прийняті в сортаменті СТО АСЧМ 20-93. Правила приймання і методи контролю за ГОСТ Р 57837-2017 повністю відповідають СТО АСЧМ 20-93.

Як правильно купити широкополочні двотаври К, Ш, Б, - серії

Зліва направо – нормальний двотавр (Б), широкополочний двотавр (Ш), колонний двотавр (К)

Детальну технічну інформацію Ви можете подивитися в спеціальному розділі нашого сайту – широкополочні двотаври

На сьогоднішній день зазначені двотаврові балки не виробляються на території України жодним із металургійних комбінатів. Однак, в силу різних причин, зазначений металопрокат зустрічається в будівельних проектах в Україні, і тому замовники будівництва або підрядні організації стикаються з проблемами придбання двотаврів К,- Ш,- Б,- серії.

Насправді, рішень у даної проблеми є кілька:

  1. Імпортувати двотаври з Росії або Білорусі
  2. Імпортувати балки з Європи
  3. Замінити гарячекатані двотаврові балки вказаної серії на зварний варіант.

Розглянемо всі три варіанти, щоб зрозуміти, який же з них найоптимальніший для замовника.

І почнемо ми з останнього, третього, варіанту – заміни гарячекатаних двотаврів на зварний варіант. Цей варіант досить широко використовується при виготовленні металоконструкцій, але для замовника або самого заводу металоконструкцій він все рівно несе певні втрати.

По-перше, не всі заводи мають технологічну можливість виготовити якісно зварний двотавр. Для цього завод металоконструкцій повинен мати в своєму арсеналі устаткування спеціальну лінію для автоматичного зварювання двотаврів з їх подальшою механічною правкою. Так, багато підприємств варять такі двотаври вручну із застосуванням напівавтоматичного зварювання і для виправлення тієї ж грибовидності застосовують метод локального нагріву, але чи варто говорити, що якість такого виконання, як мінімум, має викликати побоювання у замовника будівництва.

По-друге, в результаті заміни гарячекатаної широкополочної балки на її зварний варіант, неминуче настає збільшення ваги двотаврової балки. Це відбувається через те, що багато типорозмірів гарячекатананих двотаврів мають товщину стінки і поличок, яка відрізняється від товщини листового металопрокату, що виготовляється в україні, у зв’язку з чим підібрати повний аналог неможливо.

Наприклад,

Двотавр 20Б1 має товщину стінки 5,5 мм
Двотавр 30Б2 – товщину стінки 6,5 мм і товщину поличок 9 мм
Двотавр 40Ш1 – товщину стінки 9,5 мм і товщину поличок 12,5 мм
Двотавр 30К2 – товщину стінки 10 мм і товщину поличок 15 мм
Двотавр 40К2 – товщину стінки 13 ммі товщину поличок 21 мм

Всі ми розуміємо, що листовий металопрокат товщиною 5,5; 6,5; 9; 9,5; 12,5; 13; 21 мм ніхто застосовувати не буде, а буде використаний лист наступної за необхідною товщини. Таким чином, в деяких випадках, збільшення ваги 1 м.п. балки досягає 5-7%, що з урахуванням трудоємності виготовлення балки, робить її заміну економічно невигідною. Крім іншого, до недоліків цього методу можна віднести:

– менш естетичний зовнішній вигляд зварної балки в порівнянні з гарячекатаною за рахунок зварного з’єднання;
– ризик появи корозії в місцях зварних з’єднань, так як зварний шов через різницю матеріалу, практично завжди буде виступати джерелом появи іржі;
– в багатьох випадках істотно більший термін поставки в разі замовлення значної партії – від 60-100 тонн

HEA 300
Гарчекатані широкополочні двотаври

Розглянемо тепер другий варіант – імпортувати сталеві широкополочні двотаври згідно ГОСТ 26020-83 або СТО АСЧМ 20-93 з Європи. Так-так, ви не помилилися … Деякі європейські металургійні комбінати, наприклад, ArcelorMittal, виготовляють двутаври К, Ш, Б-серії. Але даний варіант дуже рідко зустрічається на практиці, оскільки:

а). вартість таких двотаврів завжди вище, ніж аналогічних російського виробництва
б). термін виготовлення, як правило, становить мінімум 1-1,5 місяці
в). обмежений асортимент двотаврових балок, що виготовляються європейськими комбінатами, не дозволяє повністю комплектувати замовлення.

І нарешті, перший варіант – імпорт гарячекатаних широкополочних двотаврів з Росії. На наш погляд, на сьогодні це найоптимальніший варіант покупки широкополочної балки, якщо звернутися до правильного постачальника. Тут треба відразу уточнити, що означає, на нашу думку, цей дивний термін – «правильний постачальник». В Україні, у зв’язку з невисокою популярністю даних балок, сформувався певний ціновий тренд на цю продукцію, який був обумовлений тим, що компанії, які торгують російським металопрокатом, сформували спекулятивний рівень цін, який дуже часто був вищий, наприклад, від українських двотаврових балок на 50, а то і 70% … Нам зустрічалися пропозиції і в два рази дорожчі від української продукції. Саме така ситуація змушувала замовників і виробників металоконструкцій шукати варіанти заміни гарячекатаних балок на зварні. Якщо ж говорити про нормального постачальника, наприклад, компанію Єврометал, то ми маємо контракти безпосередньо з заводами-виробниками зазначених двотаврових балок і з огляду на дилерські відносини, вартість балки вже з доставкою в Україну виходить лише трохи дорожчою українських аналогів. І ця різниця вже точно робить недоцільною заміну гарячекатаних балок на будь-який інший варіант. Крім того, ми маємо домовленість з виробниками і на складах зберігається незнижуваний залишок найпопулярніших типів широкополочних двотаврів, так що в разі замовлення балки вагою від 10 тонн, термін її поставки не перевищить 5-7 днів. У разі необхідності покупки меншого обсягу продукції, ми можемо довантажити замовлення до нашого найближчого попутнього автомобіля. Як правило, термін поставки невеликих замовлень не перевищує 10-14 днів.

Сподіваємося, що допомогли Вам трошки розібратися в заплутаній темі гарячекатаних широкополочних двотаврів К, Б, Ш, – серії.

Якщо у Вас виникнуть будь-які питання по даній темі, Ви завжди можете звернутися до наших фахівців і отримати швидку і професійну консультацію.

Ваш ЄВРОМЕТАЛ!